SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


İŞGAL GÜNLERİNDE FRANSILAR İŞBİRLİĞİ YAPAN DİN ADAMLARI
İŞGAL GÜNLERİNDE FRANSILAR İŞBİRLİĞİ YAPAN DİN ADAMLARI

 

 

 

-Fransız işgal idaresi kendi amaçlarına uygun olarak din adamları bulma arayışı içinde idi.

-Fransızların yönetimini destekleyen din adamlarına önemli görevler verdiler.

-Adana şehir merkezinin yönetiminde önemli değişiklikler oldu.

-Ve yaşanan önemli olaylar tarihi belgelere de yansıdı.

 

Fransızların bildirilen bu tarz uygulamalarıyla Adana’yı işgallerinden beri Ermeniler tarafından her gece gizlice birer-ikişer Müslüman’ın katledildiği, bazen katillerin bilinmekte olduğu ve inzibat kuvvetleri Fransızların elinde olduğu halde canileri takip edip cezalandırmadıklarından dolayı, ideallerinin Müslümanların tamamen yokedilmesi olduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Fransızların din görevlilerine ve İslam dinine karşı reva gördükleri ihanet kokan uygulamalarına gelince: Yedi ay önce Dörtyol kazası müftüsünü tutuklamışlardır. Müftü bendenizin girişimleriyle serbest bırakılmışsa da derhal Osmaniye’ye sürülmüş ve bundan dolayı kaza yedi aydan beri müftüsüz kalmıştır. Daha sonra Bahçe Kazası Müderrisi Mehmed Salim Efendi, dinini ve milletini menfaatine feda etmiş bir zat olmalı ki Fransızların emellerine uyabileceği düşünülerek üç ay önce Baş Administratör Brémond’dan bendenizin makamına bir tezkire geldi. Bahçe Müftüsü Mehmed Emin Efendi’nin derhal azliyle yerine Mehmed Salim Efendi’nin tayinini ısrarla talep ediyordu. Bendeniz; “Müftülerin azil ve ataması sadece Meşihat makamına ait olduğundan, o makam azil sebebini haklı görmezse azletmez, bundan dolayı azil ve atama imkan dahilinde değildir” diye cevap yazdım. Hemen sonrasında Müftü Mehmed Emin Efendi azledilmiş olarak Osmaniye’ye sürülüp yerine Salim Efendi tayin edildi ve derhal müftülük imzasıyla ve benim makamımla resmî haberleşme yapmaya başladı. Tabiîdir ki ben cevaplamadım. İşte bu şekilde maalesef Müslüman ülkesinde İslam alimlerinden birisinin Fransız müftülüğünü kabul etmesi ilk defa tarih sayfamıza geçecektir.

Daha sonra, Amerika heyetinin gelişinden bir hafta önce Fransız korumasının istenilmesine dair bir adet dilekçeyi bendenize göstererek mühürlenmesini teklif ettiler. Tabiî olarak çok sert bir şekilde bu isteği geri çevirdiğim için Fransızlar bendenize kırıldılar. Amerikan heyetinin karşısında sözlü ve yazılı olarak verdiğim vatansever hisler taşıyan cevaplar da Fransızların bana olan kırgınlıklarını arttırdı. O sırada Yafalı Ermeniler tarafından hükümet dairesinde öldürülen Kemal Bey’in idaresi altında ve azaları İslam alimlerinden Adana Evkaf Müdürü Trablusşamlı Şefik Efendi ile Adana Türklerinden Defterdar Muavini Hamdi Bey ve üç Ermeniden oluşan Fransız İkinci İstihbarat Şubesi tarafından bendenizin dinî sebatım ve vatanseverliğimden bahsedilerek Adana’da Fransız nüfuzunun kuvvetlenmesine engel olduğuma dair Baş Administratöre bir rapor verildiğini İngiliz İstihbarat Şubesi’nden haber aldım. Peşinden Baş Administratör sürgüne gönderilmem için General Allenby’ye defalarca yazmışsa da daima red cevabı almıştır. Hayli yekun oluşturan bu konudaki evrakı İngilizlerde gördüm. Son zamanlarda İngilizlerin Adana’dan bağlarını kesmeleriyle görüşünde serbest kalan Baş Administratör sürgün edilmeme karar vermişse de halkın başvurusu üzerine ve İran Konsolosu İsmail Âsaf Han’ın araya girmesiyle görevden alınmam izin şekline dönüştürüldü

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız »

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 21.11.2016
CEZMİ YURTSEVER

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.