SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


Konut Satışları Toparlanıyor…
Konut Satışları Toparlanıyor…

 

Yılın Ocak ve Temmuz Dönemlerinde 100 Bin Adedin Altına Düşen Satışlar, Ağustos ve Eylül Dönemlerinde 100 Bin Adedin Üzerinde Kalmayı Başardı.

Konut satışlarına ipotekli ve diğer satışlar bazında bakıldığında; ipotekli konut satışlarının yıl boyunca (ocak ve temmuz dışında) belirli bir çizgide gittiği, eylül döneminde hem bir önceki aya ve hem bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla artış kaydetti görülmektedir.

Bunun yanında konut satışları içerisinde büyük paya sahip diğer satışlar başlığı altındaki satıların ise, bir önceki aya (78.293 adet) kıyasla düşüş sergilediği ve fakat bir önceki yılın aynı dönemine (63.799 adet) göre ise artış kaydederek 66.835 adet seviyesinde gerçekleştiği fark edilmektedir.

Toplam satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla eylül döneminde artmışsa da, bir önceki aya kıyasla azalış ortaya koyabilmiştir.

Konut satışlarının stoklar açısından önemli olan bölümü ilk el satışlarıdır.

Bu satışlara bakıldığında; bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla eylül döneminde artmasına rağmen bir önceki aya göre ise azaldığı fark edilmektedir.

Konut satışları yılın başından itibaren genelde bir önceki yıla kıyasla artış çizgisi ortaya koymuşsa da, temmuz döneminde ülkenin yaşadığı büyük sıkıntı karşısında önünü göremeyen insanlarımızın beklemeyi tercih etmeleri karşısında, bu dönemde satışlar yedi ayın en düşük seviyesine gerilemiştir.

Bunun yanı sıra konut kredi faiz oranlarının yılın ikinci çeyreğinden itibaren düşüşe geçmiş olması, Emlak konut GYO’nun yüklenici firmaları da yanına alarak başlattığı satış kampanyasının, önemli etkileri olmuştur.

Özetle

Konut satışları temmuz döneminin ardından tercihini artışlardan yana kullanmaya başladı.

Ancak eylül döneminde bir önceki aya kıyasla ipotekli satışlar dışında düşüşler gerçekleşti.

Bir yandan dövizin yükselme eğilimine girmesinin yarattığı endişe, diğer yandan ülkenin içinden geçmekte olduğu sıkıntılı süreç, vatandaşların satın alma eğilimlerinin belirli bir çizgide gitmesine engel oluyor görülmektedir.

Ancak konut alımı; şimdilik vatandaşın parasını en iyi koruyan yatırım aracı olmayı sürdürüyor gibi…

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız »

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2016
FERİDUN ARSEVEN

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.