SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


NE KISKANÇ İNSANLARIZ
NE KISKANÇ İNSANLARIZ

 

 

Televizyonun karşısına geçip keyif yapma isteğimin olduğu gün sanırım Cumartesiydi. Dizi falan izlemediğimden ara sıra arkadaşlarımın anlattığı ve aa sen nasıl izlemiyorsun diye sitem ettikleri dizilere bakma arzumun depreştiği gün. Akşam saatiydi ve Fox tv de yeni başlayan bir diziye denk geldim. Önce dizinin adını beğendim Kalbimdeki Deniz.. Ne derin bir anlamı var dedim kendime

Diziyi izlemeye başladım.. Deniz 2 çocuğu ve babası ile eşinin haince kurduğu oyun sayesinde tüm mal varlığını kaybederek evsiz barksız sokaklarda kalmış genç ve güzel bir kadın. En yakın arkadaşı (sözde) ona yardımcı olmak için Denizin ev eşyalarını satın alıyor. Deniz o parayla kenar mah ancak bir ev tutabiliyor ve dolandırılıyor.. Dizi bu şekilde sürüyor. Asıl beni şaşkınlığa öfkeye sürükleyen hayatının her döneminde yanında olduğunu sandığı güvendiği inandığı çocukluk arkadaşı Hülya. Oysa ki Denizin en kötüsünü yaşaması için uğraşan kıskanç haset ve iyi gibi görünen bir karakter. Sevdiklerimiz olunca bu kadar mı gözlerimiz görmez diye düşündüm izlerken.

Bir kadın büyük bir başarıya imza attığında onun başarısından en çok rahatsız olan kim ? Kendisinden daha güzel ve daha çok beğenilen bir kadın gördüğünde, onun güzelliğini kıskanan kim ? Özel yaşamında mutlu bir kadın gördüğünde, onun mutluluğundan rahatsız olan kim? Bir kadının dedikodusunu keyif ala ala yapan kim ?Bir kadını kıskançlık ve çekememezlikle sürekli takip eden, gözetleyen ve onunla kasten uğraşan kim ? Cevap : Özgüvensiz kadınlar

Önyargıların özgüvensizlikle beslendiğini düşünürsek, önyargısı yüksek özgüveni düşük bir toplumuz ne yazık ki. Bir insanın ne kadar fazla iyi özelliği varsa düşmanı da o kadar artıyor maalesef..

Şu hayatta en zor anlaşılan varlık insandır herhalde, ne zaman ne yapacağı belli olmayan. Bir bakmışsınız dünyanın en kolay anlaşılan varlığı, bir bakmışsın ondan kötüsü yok. Kıskançlık duygusu ile en yakın dostlarının kalbini kırıp ortalığı yıkıp döker bir bakmışsın dostu için dünyayı yakar.

Ama herhalde işin içine kıskançlık ve menfaat girince değişiyorlar. Kıskançlık dünyanın en kötü duygusu bu herkes için geçerli arkadaş içinde eş içinde ..Bir bakmışsın iyi dediğin bir arkadaş kıskançlık uğruna sana yapmadığını bırakmıyor.

Güveler, elbiseleri nasıl kemirirse kıskançlık da insanı öyle kemirir. Kıskançlık ikili ilişkilerin en yıpratıcı duygusu malum. Kıskananın ciğerini yakarken, kıskanılanın hayatını zindan edebiliyor.

Kıskançlık hem eyleminde hem de konuşmalarında hissedilen, farkına varılabilen bir duygudur aslında. İnsanın doğasında olan bir duygudur diye kılıf uyduranlar sayıca fazla olsa da bu duygu yaşam kalitemizi bozuyor. Duygular insanı harekete geçiren güçlerdir "Bir insan kendisinde neyi eksik görüyor ve ötekinde kendinde eksik bulduğu şeyin fazla olduğunu algılıyorsa kıskançlığı o çerçevede oluyor sanırım... Bu karşıdaki kişinin zekâsı, başarısı, güzelliği ya da zenginliği olabilir. Karşısındakini ya sevgiden dolayı ya da ‘’Onda var bende yok ‘’ diye kıskanan bu insancıklar için her şey hedeftir ne yazık ki. Güzel bir ailen mi var kıskanır, bir şey mi aldın kıskanır, hakkınla çalışıp çabalayarak makam veya paye sahibi mi oldun kıskanır, seviyor musun kıskanır, seviliyor musun kıskanır. Maddi manevi her şeyi kıskanır. Bu kıskanç insanlar için anlatılan bir hikayede şöyle der

‘’Haset dolu bir insana benzer yaratığa şişeden çıkan cin sorar : ‘’ Dile benden ne dilersen ancak ne istersen komşun iki katına sahip olacak. ‘’

İnsancığın cevabı hazırdır ‘Bir gözümü kör et o zaman!’

Kendinizi kıskançlıktan uzak tutunuz; çünkü ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi, iyi davranışları yer bitirir der Hz Muhammed.

Kıskançlık duygusunun pençesine düşmemek için kendimizle başkalarını kıyaslamak yerine, kendimizi geliştirmeye odaklansak ,artı ve eksilerimizin farkında olup ve kendimizle barışık olmayı seçsek daha anlayışlı hoşgörülü ve sevgi dolu olmaya çalışırsak kıskançlık girdabında savrulmayız diye ümit ediyorum. Hepimize aşk ve sevgiyle bezenmiş, güzel duygularla sarınıp sarmalandığımız, kıskançlık ve hasetten uzak, umut ve barış dolu yarınlar diliyorum........Tüm Mavi Yüreklere selam olsun..

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız »

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 09.11.2016
Nüvit DAĞTEKİN

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.