SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


ÖYP50D Adaletsizliği
ÖYP50D Adaletsizliği

 

Girişi objektif yapalım ; 04/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 30- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden atama yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır. 35 inci madde uyarınca başka bir üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitenin talebi üzerine on beş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. Bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir.

Konuya bire bir dahil olmayanlar için pek bir şey ifade etmediğinin farkındayım. Zira İlk duyduğumda ben de pek anlamamıştım. Sadece burnuma gelen adaletsizlik kokusunu takip ettim. Bilen bilir bende huydur.

İzahı şart konu şöyle ; Bir inceleme ve soruşturma yürütülmeksizin 15 bin ÖYP’linin (Öğretim Üyesi yetiştirme Programı ‘na dahil araştırma görevlilieri) haklarıyla , emekleriyle kazandıkları özlük hakları ellerinden alındı.

Terör ürgütlerinin ülkeye verdiği zararı gözetmekle ve bu kanserden kurtulmak adına yapılanların destekçisi olmakla birlikte ; bu iş diğer alanlarda olduğu gibi soruşturma - araştırma dahilinde yapılmalıdır. Madem at izi ile it izi birbirinden ayrılacak , ki bunu SN. Cumhurbaşkanı söyledi , üniversitelerde de buna uygun hareket edilmeli. Örgüte yakın isimler üniversitelerden uzaklaştırılmalı ama yıllarını bu işe veren gençlerin hakları ellerinden alınmamalıdır. Üniversite eğitimlerinin ardından yıllar içinde bu mecrada  kendini geliştirmiş , başka bir alanda yeti sahibi olmamış gençlerin kadro haklarını ellerinden almak onları elsiz kolsuz bırakmaya benzer. Bunca başarılı insanın işsiz kalmasını hiçbir vicdan kabul etmez.

Ayrıca halkı adaletsizliğin doğurduğu korkuya itmek onların devletlerine duydukları güveni sarsacaktır. İktidar ve muhalefetin  el ele birlik mesajları verdiği şu günlerde bu barış ortamından uzaklaşılmamalı. Her şey zamanında , yerinde,  hakkıyla yapılmalı. Bugün toprağına , halkına , devletine ihanet eden ile etmeyeni aynı kefeye koyarsanız yarın hakkı yenilen masum istese de dimdik duramayacaktır onların karşısında sizin yanınızda.

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız »

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2016
ÖZNUR ŞİŞMAN

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.