SON DAKİKA :


Online Gazete

RESMİ İLANLAR
E-Bülten

 

gerçek gündem

Reklam Alanı

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA
İstatistikler


Köse, “Veteriner hekimler mecliste olmalı”
Köse, “Veteriner hekimler mecliste olmalı”   Hatice ÇATALYÜREK (ÖZEL HABER)- CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse'yi ziyaret ederek, tarım hayvancılık ve veteriner hekimlerin sorunlarını dinledi.

Köse, Veteriner hekimlere yapılan çok ciddi haksızlıklar olduğunu işaret ederek, mecliste yeterince veteriner hekim yok” dedi. Köse “Veteriner hekimlerin mecliste olması gerekiyor. Türkiye'de hayvancılığın, mesleğin sorunları var anlatamıyoruz. Örneğin, Tarım Bakanlığı suni tohumlama yasasını lise ve dengi okullara devretmeye çalışıyor. Ancak bu ülke hayvancılığının felaketi olacak. Türkiye'de 30 tane Veteriner Fakültesi var. Bir sürü mezun veriyor. Bizim her köye ulaşacak veteriner hekimlerimiz var” diye konuştu.

'MİLLETVEKİLLİĞİ BİR GÖREVDİR'

Tümer milletvekili olup olmamanın ya da mecliste olup olmamanın çok önemli olmadığını ifade ederek, milletvekilliğinin bir görev olduğunu dile getirdi. Tümer, “ Milletvekilleri STK'ların, disiplinlerin bilimsel çalışmalarını, sonuçlarını yasa olarak çıkartılması konusunda etken. Milletvekillerine düşen görev demokrasi bilincinin yerleşmiş olması.Yani bir kişiye bağlılıktan öte, toplumun taleplerini mecliste dile getirmek. Hayvancılığın gelişmesi, tarımın gelişmesi, merkezde yaşamanın sıkıntılarından kurtulmak, bir kere ülke saftınada sahip olmak aslında. Dağ köylerine gidiyorsunuz, yaşlılardan başka insan yok. Çünkü bir gelir yok. Tarımdan istediğini alamıyor. Ekilmeyen bir sürü alan var. Hayvancılık burada belki insanları toprağa bağlayacak en önemli etkenlerden birtanesi” açıklamasını yaptı.

'KÖYLÜ KÖYÜNDE DOYMALI'

İnsanların bitkiler ve hayvanlarla doymak zorunda olduğunu hatırlatan Köse, “Gelecekte tuğla yemeyeceksek, böyle bir şansımız yoksa bizim tarım ve hayvancılık hakkında söyleyeceğimiz bir şey olmalı” dedi. Köse, “Biz bütün köyleri kentlerin varoşlarına taşıdık. kentin ortasına bir köy kurduk. Köylerimizin tamamı boş, tarım alanları boş ekecek adam yok. Ülkemizde tarım toprakları bu kadar kıymetsiz mi? İnsanlar doymak zorunda. Yani köylüyü getirip kentin varoşunda seyyar satıcı, inşaat işçisi yaparak eğitimden yoksun bırakacağınıza köylüyü köyünde destekleyip, elektriğini, suyunu, sağlığını ayağına götürmeliyiz ki birşeyler olsun. Kaybediyoruz, hızla kötüye gidiyoruz. Köylünün köyde doymasını sağlamassak bu iş olmaz” şeklinde konuştu.

KÖYLÜYÜ HAYVANCILIĞA KÜSTÜRDÜK

Köse konuşmasında “Biz kuzusunu, buzağısını yatağına yatırıp köylüyü hayvancılığa küstürdük. Destek veriyoruz 5 bin başlı 3 bin başlı çiftliklere, ancak 30-50 başlı küçük işletmelere destek verelim ki hem köylü köyünde yaşasın, hem doysun, hem para kazansın. Şimdi dünyanın her tarafından et ve düve ithal eder hale geldik. Biz hayvancılığa destek veriyoruz nasıl veriyoruz? Doğru mu veriyoruz? Dünyada gelişmişlik endekslerinden bir taneside et tüketimi malaesef, çok az et tüketen bir ülkeyiz. Ancak sağlıklı nesiller yetişmesi için hayvansal protein tüketimi çok önemli. İnsan sağlığı açısından hayvancılığa bakarsak hayvancılığın önemi çok büyük” sözlerine vurgu yaptı.

'HAYVANCILIĞIN KARNINA SOKULMUŞ BİR HANÇERDİR'

Hayvancılığın ülkemizde hızla geriye gittiğinin altını çizen Köse, “Gitmeye devam ediyor. Hele şimdi suni tohum yasası ile daha da geriye gidecektir. Eğer biz suni tohumlamanın önemini vatandaşın kafasından çıkarır isek mutlaka geriye doğru evrilecektir. Hele bunu lise ve dengi okullar yapabilir dersek ki tohumlamanın ön şartı sağlıklı hayvana yapılır ve buna da veteriner hekim karar verebilir. Bu nedenle yönetmelikteki bu değişiklikten derhal vazgeçilmelidir. Uluslararası Veterinerlik Fakültesi açtılar biz veteriner hekimler olarak Adana'nın her köyüne en geç 1 saate ulaşabiliriz. Böyle bir imkan ve olanak varken neden her önüne gelene yaptırır hale getiriyorsunuz. Bu türk hayvancılığının karnına sokulmuş bir hançerdir ” ifadelerine yer verdi.

'KÖYLÜYÜ KENTE TOPLAYARAK BİR ÜLKE YÖNETİLEMEZ'

Köylünün kendi yerinde, yurdunda özgürce yaşaması için olmazsa olmazlardan birtanesinin hayvancılık olduğuna vurgu yapan Tümer, “Köylüyü kente toplayarak bir ülke yönetilemez” dedi. Tümer “ Türkiye'de tarımın kötüye gittiği gibi, hayvancılıkta gidiyor. Bizlere düşen görevler var. Hayvancılık benim hiç bilmediğim bir konu sizler yönlendirirseniz, biz bunları bilirsek ancak ifade edebiliriz. Türkiye'de hukuk adalet yok diyoruz neden hukuk losyonu olmayan hakimler va savcılar yüzünden Türkiye bu halde. Ne kadar nitelikli eleman yetiştirisek, Ya da ekonomisini ne kadar güçlendirirsek o kadar özgür bireyler olur” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Yayınlanma Tarihi: 21.11.2016
Okunma Sayısı: 772

Siz de Yorum Yazın


Güvenlik Kodu
LÜTFEN DİKKAT!!!

Yukarıdaki Güvenlik kodunu girmemeniz halinde sistem yorumunuzu otomatik olarak reddedecektir.